Açılış Sayfam Yap|Favorilerime Ekle
 

SiverekGenclik.NeT Sitesine
Hoş Geldiniz...
Hun bı Xér Hatın...
Şıma Xér Ame...

 
WwW.SiVeReKGeNCLiK.NeT » siverek » SİVEREK BELEDİYESİ
Reklam

SİVEREK BELEDİYESİ

Ekleyen: nafih_gungen Tarih : 16-08-2011, 22:17
Tahminen 1880 yıllarından sonra Siverek'te belediye teşkilatı oluşturulmuştur. Bundan da anlaşılıyor ki Siverek'te belediyecilik gerek komşu gerekse kendi konumundaki şehirlere göre daha erken başlamış ve belediye hizmetleri yönünden pek çok şehri geride bırakmıştır.
Belediyecilik teşkilatı epey eskilere dayanan Siverek'te, elde ettiğimiz bilgilere göre,ilk belediye başkanı olarak Çerkozade Halil Ağa'yı görüyoruz Daha sonra mahkeme azalığı da yapan Genco Çırak belediye başkanı olarak görev yapmıştır. 1903 yılı Siverek için bir atılım yılı olmuş ve bir çok Resmi daireler için binalar ve konaklar yapılmıştır. Aynı yılda Cudi Paşa belediye başkanlığına getirilmiştir. O zamanki belediye binası eski buğday pazarında idi.1920 yılında Urfa'nın kurtuluşundan önce belediye başkanlığına seçilen M.Emin Odabaşı, belediye binasını Gümrük hanına taşımıştır. Urfa'nın işgalinden sonra Siverek'te yapılan ilk toplantıda, bu yeni belediye binasının açılışı sırasında Karahanlı Şeyhmus Efendi toplananlara bir konuşma yapmış ve belediye başkanı M.Emin Odabaşı orada oluşturulan 150 kişilik bir milis kuvvetiyle fiilen Urfanın kurtuluşu savaşına katılmıştır.Daha sonra (1920) belediye başkanları sırasıyla şöyledir. (Milli Mücadelede güney cephesi (Doç.Dr.İsmail ÖZÇELİK) Meclisi Mebusan zabıt ceridesi s.229 'da Siverek Belediye başkanları olarak iki isim daha zikredilir.Pariste yapılan konferansta (1920) Ermeni Boğos Nubar ile işbirliği yapan Şerif Paşaya Siverek ileri gelenleri tarafından çekilen protesto telgrafında ve Meclisi Mebusan Başkanlığına çekilen başka bir telgrafta belediye başkanları olarak şu iki isim kayıtlıdır.Belediye başkanı Rıza ve Belediye Reisi Halid olarak geçmektedir.)

-Rüştü Küçükömer
-Medet Kadır Ağa
-Celilzade K ado (A.Kadır)

Bundan sonraki dönemlerde maalesef Kaymakamlarca yönetilen Siverek belediyesi, 1946 yılında yapılan seçimi Bekir Kirazın kazanmasıyla yeni bir döneme geçmiştir. 1950 seçimlerinde Hacı Yılmaz Fettahlıgil belediye başkanlığına seçildi.Bu dönemde belediye binası (şimdiki belediye sarayının ) yerindeki bir binaya taşındı.Daha sonra yeni yapılan hal pazarı üzerindeki binaya taşınmıştır.Çok uzun bir süre (1950-1973) belediye başkanlığı yapan H.Yılmaz Fettahlıgil Siverek'te büyük hizmetler yapmıştır.Tam 23 yıl belediye başkanlığı görevini sürdürerek başkanlık rekorunu elinde bulunduran Fettahligil, bu
görevini 1973 yılında yapılan seçimlerde A.Kadır Odabaşı'na devretti 1977
seçimlerini ise Suat Karataş kazandı.Ancak Suat Karataş'ın ölümüyle belediye başkanlığını 12 Eylül 1980 ihtilaline kadar Eyüp Seyfioğlu, Halil Hazer ve Ali Ballı (Kanık) vekaleten yürütmüşlerdir 1980 ihtilalinden sonra Siverek Belediyesi'ni sırasıyla Kaymakam Ahmet Özyurt,Binbaşı Oktay Güner ve daha
sonra Kaymakam Mehmet Özden yönetmiştir.1983 yılında yapılan seçimlerde
Şeyhmus Aydın Belediye başkanlığını kazanmıştır.26 Mart 1989 yılında yapılan seçimlerde A.Kadır Odabaşı tekrar seçildi.Ancak seçildiği gün geçirdiği kalp krizi ile ölünce yerine Dr.Fuat Kılıç belediye başkanlığına vekaleten geçmiştir.3 Eylül 1989 tarihinde seçimler yeniden yapılır ve M.Lami Odabaşı belediye başkanlığına seçilir.M.Lami Odabaşı bu görevini 27 Mart 1994 tarihine kadar sürdürmüştür.Aynı tarihte yapılan seçimlerde Hasan Çelebi belediye başkanı seçilmiştir. Siverek belediyesi, yapımı 1995 yılında tamamlanan Siverek'e yaraşır modern ve görkemli yeni binasında hizmet vermeye.Devam etmektedir.

1924 YILI DEVLET SALNAMESİ
Türkiye Cumhuriyeti

Etiketler: siverek belediyesi

Değerli Misafir, Sitemizi Ziyaretçi olarak görüntülemektesiniz
Sizde üyelerimizin faydalanmış olduğu ayrıcalıklardan yararlanmak için lütfen ücretsiz http://www.siverekgenclik.net'e Üye Olunuz.

Yorum:

Yorum Ekle